Birmovanie

Čo je sviatosť birmovania?

Birmovanie je sviatosť kresťanskej dospelosti, ktorou nás Duch Svätý robí svedkami Ježiša Krista. Zdokonaľuje v nás krstnú milosť a dáva nám Ducha Svätého, aby nás hlbšie zakorenil v Božom synovstve, pevnejšie včlenil do Krista, posilnil naše spojenie s Cirkvou, väčšmi nás zapojil do jej poslania a pomáhal nám vydávať svedectvo o kresťanskej viere slovom, ktoré sprevádzajú skutky.

Sviatosť birmovania tvorí „spolu s krstom a Eucharistiou jeden celok sviatostí uvádzania do kresťanského života“, ktorého jednotu treba zachovať. Zároveň vtláča nezmazateľný znak a sviatosťou birmovania sa pokrstení, pokračujúc na ceste uvedenia do kresťanského života, obohacujú darom Ducha Svätého a dokonalejšie sa pripútavajú k Cirkvi, posilňuje ich a užšie zaväzuje, aby slovom a skutkom boli svedkami Krista, šírili vieru a ju obhajovali (porov.: Kán. 879, KKC 1285, 1316).

Kto môže prijať sviatosť birmovania?

Sviatosť birmovania môže a má prijať každý pokrstený, ktorý ešte nebol pobirmovaný. Keďže krst, birmovanie a Eucharistia tvoria jednotu, „veriaci sú povinní prijať túto sviatosť vo vhodnom čase“, lebo sviatosť krstu je síce bez birmovania a Eucharistie platná a účinná, ale uvádzanie do kresťanského života ostáva neúplné (KKC 1286). Birmovanec pred prijatím sviatosti birmovania má byť v stave milosti posväcujúcej, preto má pristúpiť k sviatosti pokánia, aby sa očistil vzhľadom na prijatie daru Ducha Svätého. Horlivejšia modlitba ho má pripraviť, aby poslušne a ochotne prijal silu a milosti Ducha Svätého (porov.: KKC 1310).

Aké sú podmienky k prijatiu sviatosti birmovania pre birmovanca v čase prípravy?

• má prijaté sviatosti krstu a Eucharistie;
  • účasť na sv. omšiach v nedeľu a v prikázané sviatky;
  • aspoň raz do mesiaca prijatie sviatosti zmierenia;
  • u žiakov pravidelná účasť na hodinách náboženskej výchovy a účasť na stretnutiach v rámci prípravy na birmovku;
  • u ostatných účasť na pravidelných stretnutiach v rámci prípravy na birmovku;
  • absolvovanie víkendového stretnutia;
  • účasť na pastoračných aktivitách farnosti.

Aké birmovné meno si má birmovanec vybrať?

Birmovné meno si birmovanec vyberá zo zoznamu svätých alebo blahoslavených. Život a svedectvo viery svätého, alebo blahoslaveného by malo birmovanca osloviť natoľko, aby sa bližšie oboznámil s jeho životom a aby sa birmovný patrón stal preňho vzorom kresťanského života.

Birmovanec by si nemal vyberať birmovného patróna podľa svojich príbuzných alebo kamarátov, či kvôli tomu, že sa mu páči nejaké meno, ale hlavne preto, že si chce vziať vzor a poučenie z jeho života. Birmovanec vo voľbe birmovného patróna by mal byť slobodný. V prípade nerozhodnosti pri výbere birmovného patróna sa môže poradiť s inými, ale nemal by byť nikým nútený ani obmedzovaný v tom, koho si vyvolí. Odporúča sa, aby birmovanec, skôr ako sa definitívne rozhodne pre niektorého birmovného patróna, prečítal jeho životopis. Pozn.: Meno birmovného patróna by malo byť iné ako meno krstného patróna birmovanca.

Kto môže byť birmovným rodičom?

• má byť praktizujúci katolík, po prijatí sviatosti birmovania a Eucharistie (môže byť muž, alebo žena);
  • zavŕšil šestnásty rok života;
  • má byť určený samotným birmovancom, alebo jeho rodičmi (pokiaľ je birmovanec ešte dieťa);
  • má mať úmysel a byť schopný plniť túto úlohu;
  • pokiaľ je ženatý, musí mať manželstvo uzatvorené v katolíckom obrade,
  • nesmie byť otcom alebo matkou birmovanca;
  • nesmie byť v cirkevnom treste, alebo vylúčený z účasti na sviatostiach (napríklad rozvedený a znovu civilne zosobášený);
  • odporúča sa, aby bol birmovným rodičom krstný rodič birmovanca;
  • Pozn.: kresťan, ktorý nie je katolíkom, nemôže byť birmovným rodičom.

V našej farnosti býva sviatosť birmovania každých 5 rokov. Naposledy bola v r. 2020.