Ružencové bratstvo Spevokol Deti a mládež

Spoločenstvá

Ružencové bratstvo

Ružencové bratstvo je združenie duchovne zjednotených veriacich formovaných dominikánskou spiritualitou, ktorí si osobitným spôsobom uctievajú Pannu Máriu a modlitbou posvätného ruženca vyprosujú pre seba, cirkev a svet potrebné dobrá. Cieľom každého člena ružencového bratstva (RB) je zároveň snaha o neustály pokrok v láske k Bohu a ľuďom, o neustále premieňanie modlitby na konkrétne skutky.

Ružencové bratstvá sú organizované skupiny veriacich, ktoré svojou činnosťou sledujú spoločný cieľ – šírenie dobra cez osobné sebaposväcovanie, cez prehlbovanie viery jednotlivých členov RB, cez prehlbovanie ich lásky k Bohu a k ľuďom okolo nich.

V našej farnosti sú členovia RB prijatí do Živého ruženca. Je vytvorených 5 ruží (úplných, teda po 20 členov) a 1 neúplná. V dnešnej dobe však zaznamenávame čoraz väčší úpadok RB vo farnosti. Dôvodov je samozrejme viacero, ale tie najhlavnejšie sú pokles členov a nezáujem o rozvíjanie duchovného života a ochoty vziať na seba záväzok. Mnohí členovia sú starí a chorí ľudia, ktorí postupne odchádzajú do domu nebeského Otca alebo pre svoj vážny zdravotný stav už nevládzu a nedokážu spĺňať svoj záväzok v RB.

Aj v dnešnej dobe má nesmierny význam RB. Nie len tým, že prináša mnoho duchovných výsad pre členov, ale samotné RB je vynikajúcim spôsobom, ako odpovedať na čoraz viac prehlbujúci sa individualizmus a nezáujem medzi ľuďmi práve cez spoločenstvo, modlitbu a skutky dobročinnej lásky. Preto každý, kto má vážny záujem rozvíjať svoj duchovný život, hlbšie prežívať spoločenstvo veriacich ľudí a byť aktívnejším členom farskej komunity skrze svoju lásku a ochotu, môže sa prihlásiť horliteľa RB a stať sa členom RB.

Zisti viac:

Viac podnetov a inšpirácií si môžete prečítať na stránke DMC (Dominikánske mariánske centrum).

Spevokol

Je veľmi známy výrok sv. Augustína: “Kto spieva, dvakrát sa modlí”. Aj my radi spievame. Dôkazom toho je existencia troch spevokolov v našej farnosti.

Farský spevokol doselých pod vedením nášho p. organistu počas mnohých liturgických slávení svojim spevom okrášľuje a podčiarkuje slávnostný ráz liturgie. Taktiež svojim spevom vyprevádzajú mnoho manželských párov na cestu ich manželským životom pri sobášnej liturgii. O ich radosti zo spevu, ale i kvalite prednesu svedčia aj mnohé pozvania z rôznych farností.

Veľký prínos a nedoceniteľnú službu v našej farnosti vykonáva aj spevokol starších dospelých farníkov, ktorí svojim spevom výrazne napomáhajú k dôstojnosti rozlúčky s našimi farníkmi pri pohrebných sv. omšiach a obradoch. Takto svojou ochotnou službou napĺňajú skutok telesného milosrdenstva - mŕtvych pochovávať.

Tretím spevokolom v našej farnosti je skupina spievajúcich detí a mládeže. Vždy je veľmi krásne a povzbudzujúce vidieť a počuť radostný spev mladých farníkov pri sv. omšiach určených pre deti. “Smutný svätý - žiaden svätý!” Tento výrok sv. Filipa Neriho zaiste poznajú, pretože svoju radosť cez spev vedia rýchlo preniesť na všetkých.

Ak by mal niekto záujem posilniť rady našich spevákov, môže sa prihlásiť u zodpovedných osôb jednotlivých spevokolov. Kontakty môžete nájsť tu.

Spoločenstvo detí a mládeže

V našej farnosti jestvuje aj vytvorené spoločenstvo detí a mladých ľudí, ktorí si uvedomujú, že radostne žiť sa dá len v priateľstve s Pánom Bohom. Snažíme sa ich povzbudzovať a pomáhať im v nasledovaní Ježiša Krista, aby mali svoje srdcia naplnené jeho láskou a tak sa mohli stávať svetlom v tomto svete. Mať dobrých priateľov je vzácna a dôležitá vec. Preto spoločne vytvárame nové priateľstvá a posilňujeme existujúce. Zdieľame spolu radosť, smútok, sme si navzájom oporou. Zažívame spolu veľa radosti na stretnutiach v pastoračnom centre a pri spoločných aktivitách, ktoré pravidelne organizujeme  (trojkráľové koledovanie; výroba hromničných sviec; pešia krížová cesta na Sádok; Deň matiek; Deň rodiny; Farský denný tábor; spoločné opekačky; modlitba svätého ruženca ; karneval svätých; výroba adventnýh lampášikov; rorátne sväté omše; pečenie a zdobenie medovníkov; vypni telku, zapni seba a iné…)

Naše aktivity môžete sledovať aj na Facebooku

fotogaléria - Mládežnícky klub ŠŤASTIE 51 fotiek